Přihlášení uživatele Registrace uživatele Přihlášení/registrace poskytovatele

Jak Češi ovládají cizí jazyky?

Čím dál více nabízených pracovních pozic je podmíněno jazykovými znalostmi. Nejde přitom jen o kancelářské profese, požadavek cizího jazyka se často objeví i u dělnických pozic. I když se Češi snaží, stále to s jejich jazykovou výbavou není ideální. Na různých úrovních se domluví zejména anglicky, další jazyky zvládají jen málokdy. I proto musí firmy často nabírat pracovníky ze zahraničí.

Nedávný průzkum, který zrealizovala personální agentura Grafton Recruitment ve spolupráci se společností Nolama ukázal, že pokročilou znalostí jazyka se může pochlubit jen 36 % Čechů. Je to sice o 10 procentních bodů více než loni, zaměstnavatelům to ale stále nestačí.

Více než dvě třetiny pracovních pozic totiž vyžadují alespoň dobrou znalost angličtiny, která je v mnoha firmách často využívána jako firemní jazyk, třetina pak dokonce znalost dvou cizích jazyků. Zmíněný průzkum ukázal, že anglicky se na různých úrovních domluví 66 % respondentů a s obrovským odstupem následuje jazyk německý, jehož znalost prokázalo pouhých 12,5 % uchazečů. Francouzština je se 7 % na třetím místě, čtvrtá je ruština a pátá španělština.

Čím více jazyků, tím více šancí

Kromě angličtiny je ve firmách velký hlad po němčině. Nejde jen o výrobní firmy, ale i o finanční instituce, podniky působící v oblasti informačních technologií a samozřejmě i společnosti z oboru sdílených podnikových služeb. Tento obor je obecně na pracovnících se znalostí jazyků závislý.

Podle oborové asociace ABSL se v centrech podnikových služeb v ČR využívá celkem 33 jazyků. Nejde přitom jen o evropské jazyky, jako je francouzština, nizozemština, švédština či španělština, ale i jazyky méně obvyklé, například korejština či hebrejština. Kdo tedy vedle angličtiny zvládá některý z těchto jazyků, nemusí se o svou kariéru bát. "Celou řadu jazyků bohužel u českých kandidátů nelze najít, proto musí centra podnikových služeb často nabírat i experty ze zahraničí. V oboru dnes pracuje již zhruba 35 % cizinců," říká Jonathan Appleton, ředitel ABSL.

Studenti jsou na tom nejlépe

Znalostí dvou a více jazyků se může chlubit zejména mladší generace. Tradičně jsou na tom nejlépe studenti uměleckých a humanitních oborů. Podle údajů MŠMT ovládají téměř všichni studenti alespoň jeden cizí jazyk. Dva jazyky potom zvládá 50,8 % studentů a 21,5 % studentů umí tři nebo více cizích jazyků.

Co se angličtiny týče, polovina studentů hodnotí svou znalost jako velmi dobrou. "Pro nás je angličtina základní požadavek, který na uchazeče máme, spolu se zájmem o obor a schopností práce s technologiemi. Další cizí jazyk je výhodou, naopak netrváme na znalosti češtiny," říká Petr Havelka, ředitel české pobočky SAP Ariba.


Doporučit známému

Kontakty
ISŠ Cheb
Obrněné brigády 6
350 11 Cheb
Mobile: +420 734 522 584
E-mail: dvkk@iss-cheb.cz
Odkazy
ESF v ČR Evropská Unie MŠMT OP vzdělávání pro konkurenceschopnost ISŠ Cheb
Investice do rozvoje vzdělávání