30. 11. 2023 0Comment

O světelném znečištění již slyšel pravděpodobně každý z nás. Znamená jednoduše to, že již v noci není skutečná tma, alespoň tedy ne ve městech a na vesnicích. Všude máme pouliční lampy, na ulicích svítí neonové reklamní tabule. Je pochopitelné, že něco takového na nás musí mít vliv.     Tím asi nejdůležitějším je snížení kvality spánku. Ta závisí na produkci hormonu melatoninu, který je produkován právě v době, kdy je málo světla. A čím méně ho je, tím více jej máme v těle, a tím lépe se také vyspíme. Pokud jej však máme málo, je náš spánek trhaný, takže si rozhodně neodpočineme tak, jak…

9. 1. 2022 0Comment

V posledních desetiletích se stále více stává oblíbený směr bio-dynamického zemědělství, kdy se při pěstování zemědělských plodin, ale i všech ostatních produktů, využívá silného kosmického vlivu na Zemi. To znamená, že Měsíc, všechny planety, ale i celá souhvězdí ovlivňují zemské klima a vysílají své intenzivní energie na Zemi, čímž ovlivňují růst rostlin, i život všech živočichů. Velmi silné vlivy planetárních konstelací je možné pozorovat i na životě včelstev. Pokud se zaměříme na tyto vesmírné vlivy na život včel a dostatečně je pochopíme, můžeme s jejich mocnou pomocí usnadnit a ovlivnit chod v našich včelstvech. Pokud umožníme našim včelám větší odolnost a zdravotní stav,…

11. 11. 2019 0Comment

(A tedy existujeme) Problém s antihmotou se objevil už krátce poté co ji Paul Dirac, jeden z otců kvantové mechaniky, předpověděl a C. D. Anderson objevil (1932). Rovnice kvantové mechaniky, jsou totiž symetrické, vyplývá z nich že hmota a antihmota jsou zcela rovnocenné a liší se jen elektrickým nábojem. Proto když vznikal vesmír, mělo by obojího vzniknout stejně. Ale my díky pozorování víme že více než 99 procent vesmíru je tvořeno hmotou, a to je zjevný rozpor s teorií. Vysvětlit co je antihmota a jaký je její vztah k obyčejné hmotě bez pekelně složité matematiky je problém. Je možné použít analogie a přirovnání, ale…

17. 8. 2019 0Comment

Rozsáhlé požáry sužující Amazonský prales jsou jistojistě globální katastrofou, nicméně to není jediným problém, se kterým se místní flóra a fauna musí potýkat.Evropská unie zakázala použití neonikotinoidů do konce roku 2018, proti návrhu byla Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Dánsko. Nicméně vyjádření tiskového odboru ministerstva zemědělství ČR uvádí odmítavý postoj vůči použití zmíněných pesticidů, požadována byla pouze výjimka pro používání při pěstování cukrové řepy, jelikož dosud není dostupný adekvátní substitut. Hromadný úhyn včel je velkým problémem vzhledem k jejich důležitosti v procesu opylování v rámci zdravého ekosystému. Smutným faktem je, že k této situaci ani nemuselo dojít – dokonce bylo…

21. 2. 2018 0Comment

Mnoho pacientů se nemůže odhodlat navštívit lékaře přesto, že mají nějaké zdravotní potíže. Někdy může za odkládání návštěvy ordinace zcela zbytečný, ale těžko překonatelný stud a někdy prostě jen obyčejný strach. Ten většinou úřaduje při nemoci, kterou známe pod pojmem hemeroidy nebo také hemoroidy. Pacienti mají stále zafixovanou ideu, že budou muset projít několika nepříjemnými a zcela jistě bolestivými vyšetřeními. Nejprve budou muset ke svému praktickému lékaři, který „se podívá“ a pak budou putovat ke specialistovi, u kterého přijde to samé. A pak musí zákonitě přijít na řadu operace. TAK TO VŠE JE JEDEN VELKÝ OMYL. Praktického lékaře můžete zcela…

14. 9. 2017 0Comment

Každý rodič moc dobře ví, že s dětmi je to mnohdy opravdu náročné. V dnešní době moderních technologií navíc sedí jenom u počítače a nějaký pohyb je pro ně akorát na obtíž. Vždy je tedy dobré vymyslet něco, co je bude bavit, a co jim bude moct nabídnout nějakou možnost zábavného pohybu, který si skutečně užijí na maximum. Věřte tomu, že něco takového rozhodně není nemožné. Jestli tedy chcete svým potomkům nabídnout nějakou možnost pohybu, která pro ně bude zábavná, tak si můžete být jistí tím, že trampolína pro děti bude volbou, které nebudete muset litovat, to je jistota. Proč…