Přihlášení uživatele Registrace uživatele Přihlášení/registrace poskytovatele

Projekt UNIV 3

Projekt UNIV 3 Nová legislativa na poli vzdělávání dospělých v ČR umožnila středním odborným školám zaměřit se na segment profesního (dříve dílčího) vzdělávání. To může vracet na trh práce např. řemesla, která chybí, ale někdy jim i navracet prestiž. Tato skutečnost se řeší v právě probíhajícím projektu ministerstva školství UNIV 3.

Stovky středních odborných škol se v ČR zapojily do série tří navazujících projektů nazvaných UNIV. V současné době jde už o třetí projekt v řadě od roku 2005. Nese název UNIV 3 a jde v něm zejména o to podpořit procesy uznávání výsledků tzv. předchozího učení. Lidé tak budou moci využít při získávání profesních kvalifikací a u příslušných zkoušek dovednosti, které se během života naučili i mimo školu (to nově umožnil Zákon č. 179/2006 Sb.).

Projekt řeší Národní ústav pro vzdělávání v Praze (NÚV). Navazuje na předchozí tříleté období, v němž 325 středních odborných škol v ČR v projektu nazvaném UNIV 2 KRAJE vytvářelo vzdělávací programy pro dospělé a jejich kantoři se vzdělávali v lektorování dospělých i v marketingu.

Oba projekty tak pomáhají proměnit školy nejen v centra vzdělávání dospělých, ale také v podnikatelské instituce, které si tak zajistí využití kapacit při poklesu počtu dětí. Vzdělávací programy pro dospělé jsou přitom vytvářeny v oborech, v nichž lidé v daném regionu mohou nejspíše najít zaměstnání.

V rámci celého projektu UNIV 3 bude připraveno celkem 350 takových modulových vzdělávacích programů, které poté budou ve společné databázi k dispozici všem subjektům poskytujícím vzdělávací programy pro dospělé k získání požadované profesní kvalifikace. Programy důsledně vycházejí ze standardů Národní soustavy kvalifikací (NSK), tedy ze závazného „katalogu“ dovedností potřebných pro výkon konkrétních profesních kvalifikací.

V projektu UNIV 3, který poběží ještě do léta 2014, už školy vytvořily první vlnu vzdělávacích programů. Mnohé z nich budou ověřeny s konkrétními uchazeči v pilotních vzdělávacích kurzech. Ty jsou pro účastníky pilotáží bezplatné.

Celým procesem provedou uchazeče tzv. průvodci a hodnotitelé, tedy pracovníci škol, kteří se pro tyto pozice už řadu týdnů připravují na vzdělávacích seminářích. Průvodci klientům nastaví průběh vzdělávání, který pro ně bude optimální. Celý tento princip má být po skončení projektu uveden do praxe a stát se trvale udržitelným. I proto se k „pilotážím“ vyjadřují i zaměstnavatelé, autorizující orgány (ministerstva, v jejichž gescích je udělovat příslušná oprávnění k provádění zkoušek u profesních kvalifikací) a úřady práce.

Další činností projektu UNIV 3 se zaměřují na inovaci systému akreditací na MŠMT. Má být vytvořená řada metodik pro kontrolní činnost pracovníků ministerstva školství v této oblasti a bude také připravený elektronický systém pro podávání a vyřizování žádostí o akreditace.

Aby měly aktivity vytvořené v projektu potřebný dopad, je nezbytné poskytnout maximum odpovídajících informací rozsáhlou mediální kampaní co nejširšímu okruhu potencionálních zájemců o využívání systému uznávání výsledků předchozího učení.

Bližší informace o projektu UNIV 2 KRAJE poskytnou:

PhDr. Jana Bydžovská, hlavní manažerka projektu UNIV 3, NÚV Praha, tel.: 274 022 312

PhDr. Helena Marinková, Ph.D., obsahová manažerka projektu UNIV 3, NÚV Praha, tel.: 274 022 311

Ing. Jarmila Halouzková, zástupce hlavní manažerky pro PR projektu

UNIV 3, tel.: 274 022 307

 

Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků

Weilova 1271/6

102 00 Praha 10

Tel.: 274 022 111

www.nuv.cz


Doporučit známému

Kontakty
ISŠ Cheb
Obrněné brigády 6
350 11 Cheb
Mobile: +420 734 522 584
E-mail: dvkk@iss-cheb.cz
Odkazy
ESF v ČR Evropská Unie MŠMT OP vzdělávání pro konkurenceschopnost ISŠ Cheb
Investice do rozvoje vzdělávání