Přihlášení uživatele Registrace uživatele Přihlášení/registrace poskytovatele

Učte se jazyk jako děti: nevědí nic o gramatice a přesto mluví

Dali jste si závazek, že v letošním roce konečně zapracujete na zlepšení svých jazykových znalostí? Nejste spokojeni s výukou a hledáte změnu? O netradiční metodě vhodné pro „domácí užití“ hovoříme se spoluautorkou TAXUS Learning® Martinou Králíčkovou.

* V čem se výuková metoda TAXUS Learning® liší od jiných metod?

Liší se v mnoha oblastech. Především tím, že člověku vytvoříme cizojazyčné prostředí. Dále rozsahem. Naše angličtina obsahuje 4 113 několikrát použitých slov na 12 CD, což je dohromady 14 hodin, a němčina dokonce 4 831. Také tím, že využíváte více smyslů najednou, představivost, podprahové záznamy a různé přízvuky rodilých mluvčích. Zapojujete obě poloviny mozku a nebiflujete se nazpaměť žádná slovíčka ani gramatiku. Doslovné překlady vás naučí v cizím jazyku, například anglicky, myslet. A navíc nemusíte nikam dojíždět.

* Opravdu se můžeme naučit sami doma „anglicky myslet“?

Ano. Jde o obdobný postup, jakým se malé děti naučí mateřský jazyk: nejdříve poslouchat a pochopit, pak mluvit a nakonec číst a psát. Opačný postup je nepřirozený. Ovšem přesně tak to dělá škola. Lidé většinou říkají, že právě náš postup jim nejvíce pomáhá. Musím zdůraznit, že se nejedná o žádný zázrak, ale o důmyslně propracovaný přístup. Naše metoda se už s úspěchem používá také na Slovensku, v Maďarsku, a dokonce i v Německu.

* Vaše metoda je založena hlavně na poslouchání. Co když nemám na dlouhé poslouchání čas?

Aktivní učení představuje jen zlomek potřebného času oproti jiným metodám, protože většinu „práce“ udělá vaše podvědomí v „hluchých časech“, když děláte něco jiného. Pouštíte si CD tam, kde zrovna jste - doma, v práci, v autě, na procházce. To je výhoda oproti docházení do kurzů. S TAXUS Learning® se vůbec neučíte gramatiku ani slovíčka, protože je zvládnete díky doslovným překladům. Nemusíte se k ničemu nutit. Pouze si to potichu pustíte a děláte cokoliv, co potřebujete. Aktivně se učíte tak, že jen čtete doslovné překlady a současně posloucháte. CD vám běží na pozadí jako zvuková kulisa. Nic víc. Jako rádio doma nebo v kanceláři. To také vědomě neposloucháte, a písně Karla Gotta znáte. Dokonce ani nezáleží na tom, zda jeho písně aktivně vyhledáváte. Pozitivní podprahové záznamy, zapojení představivosti a více smyslů současně ohromně zvýší vaše jazykové schopnosti.

* Doslovné překlady cizojazyčných vět jsou z hlediska češtiny zkomolené. Nemohou člověku, který se tímto způsobem učí, pokazit češtinu?

Nemusíte se bát. Dospělý člověk má češtinu od útlého dětství pevně zafixovanou v paměti. Ta „zkomolená“ slouží pouze pro pochopení angličtiny. Navíc je jen na modrých CD, které používáte málo, na rozdíl od červených CD, které vytvářejí cizojazyčné prostředí, které při učení rozhoduje.

* Jak vypadá typický zájemce o vaši metodu?

Náš zákazník je vzdělaný člověk, který se dále vzdělává, je mu víc než 30 let a je cílevědomý. Tři ze čtyř lidí, kteří si pořizují TAXUS Learning®, jsou takzvaní „věční“ začátečníci. Pro ty jsme opravdu záchranou, neboť u jiných metod vždy postoupí od nejjednodušších věcí k jednoduchým a pak z nějakého důvodu skončí. TAXUS Learning® nerozlišuje začátečníky a pokročilé. Prostě začíná hned tak, jak lidé ve společnosti mluví. Znalosti je třeba udržovat stejně jako svaly. Tato metoda je i pro pokročilejší, kteří se zdokonalí a rozšíří svou slovní zásobu. Hned na začátku jsem řekla, že máme přes 4 000 několikrát použitých slov, přičemž normálně z 80 % používáme jen 700-1 000 slov.

* Má metoda TAXUS Learning® nějaké slabiny?

Já vím o dvou. První je ta, že ani nejlepší metoda na světě nezmůže nic proti tomu, když ji prostě nebudete používat. A ta druhá? Tento styl učení vás nepřipraví na zkoušky, které vyžaduje naše školství. Budete gramaticky správně hovořit, ale nebudete umět gramatiku analyzovat. Uvedu vám příklad: spousta lidí ve Slezsku rozumí polsky, přitom neví, kolik má polština pádů a minulých časů. Nikdy o tom ani nepřemýšleli, protože nemuseli. Odmalička slyšeli polštinu v televizi, rozumí jí, domluví se s ní. S angličtinou na tom budete podobně. Klidně ale můžete kombinovat i více metod, které tyto „nedostatky“ doplní.

ODBORNÁ SPOLUPRÁCE Martina Králíčková Absolvovala Metropolitní univerzitu v Praze, věnuje se hledání nových cest výuky cizích jazyků, je spoluautorkou metody TAXUS Learning®.

Daniela Kramulová; publikováno v Psychologie Dnes 1/2014

Doporučit známému

Kontakty
ISŠ Cheb
Obrněné brigády 6
350 11 Cheb
Mobile: +420 734 522 584
E-mail: dvkk@iss-cheb.cz
Odkazy
ESF v ČR Evropská Unie MŠMT OP vzdělávání pro konkurenceschopnost ISŠ Cheb
Investice do rozvoje vzdělávání