Přihlášení uživatele Registrace uživatele Přihlášení/registrace poskytovatele

V Karlovarském kraji vznikla unikátní sada příruček zaměřená na ICT v dalším vzdělávání

Nástup informačních a komunikačních technologii (ICT) výrazně ovlivnil charakter mnoha oblastí lidské činnosti. Do sféry vzdělávání přinesl potřebu proměny zavedených postupů a otázku účelné integrace ICT technologii do výuky. V tomto článku bychom Vám rádi představili projekt, který realizovala naše společnost FM Consulting,s.r.o. ve spolupráci s lektory z Karlovarského kraje a který si kladl za cíl na rychlý nástup moderních zařízení zareagovat.

Jak využít ICT ve vzdělávání dospělých?

Společnost FM Consulting, s.r.o., která má v oblasti vzdělávání dospělých bohaté zkušenosti, mohla díky podpoře z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost přispět k adaptaci moderních ICT zařízení do oblasti dalšího vzdělávání. V letech 2012 až 2014 realizovala v Karlovarském kraji projekt s názvem "Tvorba metodik pro využití soudobých ICT trendů v dalším vzdělávání", který reagoval na potřebu zvýšit dovednosti lektorů v oblasti práce s ICT v dalším dělávání. V rámci projektu byly ve spolupráci s lektory z Karlovarského kraje vytvořeny 4 metodické příručky, které pomáhají definovat a zavést standardy používání ICT zařízení v lektorské činnosti, inovovat didaktické metody výuky dospělých a popularizovat ICT metody.

Interaktivní tabule, e-learning či tablety - teorie i praktické příklady

A čemu konkrétně se vytvořené příručky věnují? První příručka s názvem "Teorie a praxe v lektorování" představuje úvod do tématu. Druhá příručka s "Standardy využívání interaktivní tabule při lektorování" se zaměřuje na představení různých typů tabulí, využívaných technologií, poskytuje praktické tipy na správné didaktické využívání tabule ve výuce a upozorňuje na mýty, které se v souvislosti s interaktivní tabulí objevují. Třetí příručka "Standardy interaktivního vzdělávacího programu při lektorování" se kromě jiného zabývá postupem pro vytváření kurzu, strukturou e-learningu a praktickými doporučeními pro jeho tvorbu. Poslední příručka "Standardy využívání netbooků a tabletů při lektorování představuje možnosti využití těchto mobilních zařízení ve výuce dospělých.

Autoři příruček jsou zkušení odborníci s dlouholetými zkušenostmi z dané oblasti. Metodiky byly pilotně otestovány ve spolupráci s lektory z Karlovarského kraje zejména z hlediska srozumitelnosti, členění kapitol, návaznosti na reálné potřeby cílové skupiny či využitelnost dokumentů v praxi.  Lektoři měli možnost s představovanými zařízeními seznámit a naučit se základům práce s těmito zařízeními.

Využití metodik

Sada vytvořených metodik tak představuje unikátní pomůcku pro lektory působící v oblasti dalšího vzdělávání a školitelům poskytne cenné informace a praktické tipy, jak technologie ve výuce dospělých využívat. Po přečtení metodik získáte základní vhled do práce s danými technologiemi a získáte podněty a užitečné tipy, jak zařízení využívat třeba ve Vaší vzdělávací instituci. Podívejte se na ukázky z metodik přiložené k tomuto článku a získáte tak lepší představu o vytvořených metodikách.

Další informace můžete na stránkách projektu vzdelavani.fmconsulting.cz nebo nás neváhejte kontaktovat na uvedených adresách.

Za realizační tým projektu: Martina Černíková, manažerka projektu

Mgr. Martina Černíková


Dokumenty


Doporučit známému

Kontakty
ISŠ Cheb
Obrněné brigády 6
350 11 Cheb
Mobile: +420 734 522 584
E-mail: dvkk@iss-cheb.cz
Odkazy
ESF v ČR Evropská Unie MŠMT OP vzdělávání pro konkurenceschopnost ISŠ Cheb
Investice do rozvoje vzdělávání